TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Przeprowadzka do Hiszpanii – co warto widzieć?

Przeprowadzka do Hiszpanii – co warto widzieć?

21.10.2023 |  Blog TM  | Twoje wakacje 

Tiempo de lectura: 6 minutos

Aktualnie największa liczba rodaków decydująca się na przeprowadzkę za granicą wybiera Hiszpanię. Kuszą tam bardzo niskie koszty utrzymania się, ale należy pamiętać o mniej przyjaznych stronach azjatyckiej egzotyki. Po pierwsze zupełnie niepodobne do europejskich przepisy i formalności, po drugie całkowicie odmienna kultura, po trzecie wyjątkowo kosztowna (jeśli ma być na zadowalającym poziomie) opieka zdrowotna. Kolejne problemy to szkoła dla dzieci, a także miejscowy rynek pracy, jeśli ktoś nie jest w stanie pracować wyłącznie zdalnie.

 

Życiowa decyzja – przeprowadzka za granicę

Przeprowadzka to  jeden z najbardziej stresogennych czynników, a także najlepszy przykład na to, że stres powodują zarówno te najprzyjemniejsze jak i najgorsze życiowe doświadczenia. Przeprowadzka za granicę podnosi poziom adrenaliny do kwadratu – nie tylko trafiamy w zupełnie nowe i nie do końca znane środowisko, ale odcinamy się zdecydowanie od starego. Aby doświadczyć wyłącznie tych najprzyjemniejszych aspektów przeprowadzki za granicę najważniejsze jest jedno – wybrać właściwe miejsce, albo mówiąc bardziej górnolotnie „swoje miejsce na ziemi”. Ze względu na uwarunkowania ekonomiczne Polacy od niedawna przeprowadzają się za granicę, czego nie należy mylić z emigracją zarobkową, która przez długie lata opierała się na schemacie „zarobić, odłożyć pieniądze i wrócić do domu”. Obecnie nie tylko lepiej płatna praca motywuje do opuszczenia kraju. Jest to sposób na nowe życie, diametralną zmianę środowiska, kultury, a także zainwestowania środków finansowych.

Przeprowadzka do Hiszpanii – dlaczego właśnie tutaj?

Aktualnie największa liczba rodaków decydująca się na przeprowadzkę za granicą wybiera Hiszpanię. Przeprowadzka do Hiszpanii pokonała liczbowo Chorwację i Bułgarię, gdzie dotychczas przenosiliśmy się najchętniej. Niektórzy wybierają bardziej egzotyczne kierunki – na przykład Tajlandię. Kuszą tam bardzo niskie koszty utrzymania się, ale należy pamiętać o mniej przyjaznych stronach azjatyckiej egzotyki. Po pierwsze zupełnie niepodobne do europejskich przepisy i formalności, po drugie całkowicie odmienna kultura, po trzecie wyjątkowo kosztowna (jeśli ma być na zadowalającym poziomie) opieka zdrowotna. Kolejne problemy to szkoła dla dzieci, a także miejscowy rynek pracy, jeśli ktoś nie jest w stanie pracować wyłącznie zdalnie. Przeprowadzka do Hiszpanii to złoty środek – na pewno nie zabraknie tam egzotyki, a cała infrastruktura, przepisy związane z pracą, ubezpieczenie – wszystko to nie odbiega od innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Również przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi nie wygeneruje większych problemów.

5 razy więcej słońca!

Meteorolodzy obliczyli, że w Polsce średnio przypada 66 dni słonecznych w roku. Oznacza to, że pełnią słonecznego ciepła możemy cieszyć się mniej więcej tylko raz w tygodniu!

Na południowym wybrzeżu Hiszpanii panuje klimat śródziemnomorski kontynentalny. Charakteryzuje się długim, słonecznym i bezdeszczowym latem, a liczba słonecznych dni w roku to od 300 do nawet 320! Ze względu na niezbyt wysoką wilgotność, a zarazem bezpośrednie sąsiedztwo morza, upały nie są zbyt męczące. Hiszpańskie wybrzeże to także raj dla osób lubiących cieplejszy klimat – zima jest łagodna i  krótka, z niewielkimi opadami deszczu. Temperatura nie spada w nocy poniżej 6 stopni, a w dzień podnosi się do kilkunastu stopni. Również przez wiele miesięcy można zażywać morskiej kąpieli – od czerwca do października temperatura wody waha się w granicach od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jest to łagodny i wyjątkowo korzystny dla zdrowia klimat. Dlatego też przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi to znakomity pomysł na wyeliminowanie dokuczliwych przeziębień, nawet u tych o obniżonej z różnych powodów odporności. Hiszpania może poszczycić się największą liczbą plaż – aż 190 z certyfikatem Błękitnej Flagi przyznawanym przez Międzynarodową Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Błękitna flaga oznacza przede wszystkim idealnie czyste kąpielisko, ekologiczną gospodarkę w okolicy i bezpieczeństwo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Costa Blanca za jedno z najbardziej sprzyjających zdrowiu miejsc na świecie.

Przeprowadzka do Hiszpanii – wybór lokalizacji

Nikt rozsądny nie przeprowadza się za granicę bez szczegółowego zapoznania się z lokalnymi warunkami. Przeprowadzka do Hiszpanii powinna być poprzedzona szczegółowym researchem. Na pewno nie uda się to podczas standardowej wycieczki z biurem podróży. Oczywiście, że można wtedy zwiedzić okolicę, spróbować miejscowej kuchni, wziąć udział we wszelkiego rodzaju atrakcjach i aktywnościach. Dla poważnie zainteresowanych przeprowadzką do Hiszpanii jesteśmy w stanie zorganizować podróż połączoną z wizytą w naszych nieruchomościach i spotkaniem z przedstawicielem. Przybliży on nie tylko specyfikę lokalizacji i pokaże konkretne apartamenty lub domy, ale odpowie na wszystkie nurtujące klientów pytania. Apartament przy plaży w pobliżu tętniącego życiem bulwaru czy dom lub bungalow z ogrodem w zacisznym miejscu – wybór zależy od indywidualnego gustu, potrzeb i oczywiście przeznaczonych na przeprowadzkę do Hiszpanii środków finansowych.

Śródziemnomorski styl życia

Jest zupełnie inny niż nasz. Niektórych, szczególnie na początku może nawet irytować. Życie toczy się wolniej, nikt nikogo nie pogania, brak jest atmosfery nacisku i pośpiechu. Hiszpanie są nadzwyczaj towarzyscy, w związku z tym życie nocne kwitnie. I nie chodzi tu wyłącznie o kluby i dyskoteki. Miejscowi spotykają się w gronie rodziny i przyjaciół, i masę czasu spędzają na rozmowach w restauracjach, kawiarniach czy winiarniach. Nie potrzeba weekendu, aby spotkanie przy kieliszku wina i wybornych tapas przeciągnęło się aż do rana. Jedzenie poza domem jest tu niezwykle popularne, a co ważne niewiele droższe od tego ugotowanego własnoręcznie. Zamiłowanie do biesiadowania nie oznacza wcale braku aktywności ruchowej. Hiszpanie uwielbiają grać w piłkę nożną – stąd najwyższa klasa słynnych klubów piłkarskich. Uprawiają sporty wodne, grają w golfa i jeżdżą na rowerach. Śmiało można powiedzieć, że całe życie toczy się tutaj na zewnątrz, a miejscowa atmosfera szybko przekonuje przybyszów, że siedzenie w domu po prostu nie ma sensu. Imprezy taneczne, koncerty i festiwale – tego typu przyjemności również nie zabraknie ani na wybrzeżu, ani  w całej Hiszpanii. Wszystkim spotkaniom towarzyszy znakomita kuchnia, która miłośników zdrowego i dobrego jedzenia również może zachęcić do przeprowadzki do Hiszpanii.

Co się jada w Hiszpanii?

Na wybrzeżu króluje zdecydowania typowa kuchnia śródziemnomorska. Dieta opiera się na rybach, owocach morza, świeżych owocach i warzywach i na fantastycznej oliwie z oliwek. Miejscowe jedzenie jest nie tylko pyszne, ale i wyjątkowo zdrowe. Hiszpania lokuje się w pierwszej dziesiątce krajów świata jeśli chodzi o długowieczność, a specjaliści przewidują, że do 2040 roku statystyczny mieszkaniec dożyje do 86 lat! Koneserzy znajdą tu wiele restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin i oferujących prawdziwe kulinarne dzieła sztuki, co nie oznacza, że w lokalnej knajpce trafimy na jedzenie gorszej jakości.

Uzupełnieniem diety są sławne na cały świat hiszpańskie wina. Na wybrzeżu można raczyć się miejscowymi winami – są organizowane specjalne wycieczki po Szlaku Winnym Alicante z możliwością degustacji w lokalnych winnicach i winiarniach. Wszędzie dostępne są również wina z innych regionów Hiszpanii takich jak lubiana w Polsce Rioja czy Ribera Del Duero.

Przeprowadzka do Hiszpanii – jakie formalności należy załatwić?

Powszechna beztroska i zwolnione w stosunku do północnoeuropejskiego tempo życia absolutnie nie oznacza, że nikt tutaj nie przejmuje się przepisami prawno-administracyjnymi. Każdy obywatel Shengen i Unii Europejskiej w wypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące, a tym bardziej jeśli decyduje się na zakup nieruchomości musi zarejestrować się w Central de Extranjeros Registro – Centralnym Rejestrze Obcokrajowców w celu uzyskania Certificado de registro de ciudadano de la U.E. czyli Certyfikatu Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej. Zapisu dokonuje się w Biurze dla Obcokrajowców (Oficina de Extranjería) w lokalnym urzędzie miasta, w którym zamierza się zamieszkać. Drugą, równie ważną sprawą jest uzyskanie numeru N.I.E.   (Numero de Identificacion de Extranjero), który konieczny jest przy zakupie nieruchomości, a także służy do rozliczeń z Urzędem Podatkowym. Mieszkający na stałe w Hiszpanii cudzoziemiec musi wykazać zatrudnienie, prowadzić własną działalność gospodarczą lub posiadać środki na życie – co jest skrupulatnie kontrolowane.  Należy również posiadać ubezpieczenie – może być to ubezpieczenie prywatne lub publiczne nabyte w Hiszpanii, lub jakiekolwiek inne, pod warunkiem, że pokrywa koszty leczenia w Hiszpanii. Poziom wszelkich usług związanych ze służbą zdrowia jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Aby korzystać z publicznej służby zdrowia należy pozyskać dwa dokumenty: Número de la Seguridad Social, czyli Numer Ubezpieczenia Społecznego  oraz Tarjeta Sanitaria Individual – odpowiednik  Karty Zdrowia.

Znajomość języka hiszpańskiego

W miejscowościach typowo wypoczynkowych nie ma najmniejszego problemu w porozumiewaniu się po angielsku. Zarówno obsługa sektora usług jak i pochodzący dosłownie z całego świata mieszkańcy tworzą międzynarodową społeczność używającą głównie języka angielskiego. Jednak w urzędach, mniejszych miejscowościach, czy w kontaktach ze starszymi mieszkańcami przynajmniej podstawowa znajomość hiszpańskiego jest niezbędna. Najlepiej podstawowe zwroty przyswoić sobie przed wyprowadzką z Polski, a najlepiej ukończyć kurs językowy dla początkujących. Język hiszpański nie jest bardzo trudny, a mieszkańcy na tyle gościnni, że każdy, kto posiadł już jego podstawy dość szybko przejdzie do etapu swobodnego porozumiewania się. Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi gwarantuje szybkie zaznajomienie się z językiem. W Hiszpanii istnieją specjalne programy umożliwiające dzieciom osiedlających się rezydentów szybką naukę języka przygotowującą do zajęć szkolnych w języku hiszpańskim.

A co z pracą ?

Problem ten nie dotyczy osób pracujących zdalnie, freelancerów i pracowników zatrudnionych przez międzynarodowe korporacje. Poszukiwanie pracy na własną rękę nie jest łatwe i koniecznie należy zacząć je przed podjęciem wiążących decyzji o przeprowadzce do Hiszpanii. Niestety w Hiszpanii utrzymuje się dość wysoka stopa bezrobocia i znaczna część wykształconej młodzieży ma trudności ze znalezieniem posady. Najłatwiej jest o pracę dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów – na przykład informatyków, inżynierów, top-managerów lub programistów. Przy poszukiwaniach potrzebna jest co najmniej podstawowa znajomość języka hiszpańskiego. Poszukujący pracy w branżach związanych z turystyką, na przykład w gastronomii czy hotelarstwie muszą liczyć się z tym, że często jest to praca sezonowa, najczęściej dedykowana młodszym i mniej wymagającym osobom. Obywatele krajów Unii Europejskiej nie potrzebują specjalnej wizy pracowniczej. Konieczne jednak jest zarejestrowanie się w lokalnym urzędzie pracy, a także uregulowanie spraw związanych z ubezpieczeniem. Posady w Hiszpanii można poszukiwać przez międzynarodowe agencje pracy, ogłoszenia w prasie, warto także zapoznać się z ofertami miejscowych biur pracy. Bardzo pomocne będzie zapisanie się do grup ekspatów w social mediach lub korzystanie z pomocy znajomych, którym udało osiedlić się w Hiszpanii. Działają tu także liczne organizacje i kluby polonijne, gdzie z pewnością można uzyskać wiele praktycznych informacji z pierwszej ręki.

Czy przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi to dobry pomysł?

To bardzo poważna decyzja życiowa, dlatego przenosząc się za granicę z rodziną trzeba się do tego solidnie przygotować. Trzeba uregulować sprawy związane ze źródłem utrzymania i z mieszkaniem. Szkoły publiczne podobnie jak w Polsce są w Hiszpanii bezpłatne w zakresie sześcioletniej szkoły podstawowej i  gimnazjum. Decydując się na publiczną szkołę należy skontaktować się z wybraną placówką jeszcze przed wakacjami. W czasie letniego wypoczynku administracja szkolna jest po prostu nieczynna, a po rozpoczęciu roku szkolnego może okazać się, że po prostu nie ma miejsc. Dla dziecko trzeba postarać się o numer N.I.E oraz poświadczenie zameldowania (empadronamiento). W przypadku kontynuacji nauki może okazać się potrzebne przetłumaczone na hiszpański ostatnie świadectwo szkolne, a także książeczka szczepień i akt urodzenia. Trzeba liczyć się z faktem, że wszystkie formalności załatwiane będą w języku hiszpańskim. Dzieci mają prawo do bezpłatnych językowych zajęć wyrównawczych. W Hiszpanii działają również szkoły międzynarodowe, gdzie o wiele łatwiej poradzi sobie młodzież władająca językiem angielskim. Przeprowadzka do Hiszpanii z dziećmi, szczególnie w regiony nadmorskie gwarantuje im edukację w międzynarodowym środowisku. Ze względu na licznie osiedlających się na wybrzeżu cudzoziemców nikogo nie dziwi obecność różnych narodowości w klasie i dzieci na pewno nie poczują się w jakikolwiek sposób wyobcowane lub dyskryminowane.

 

Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!

← Volver

Compartir

Artículos relacionados

TM Grupo Inmobiliario.