TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Kupno mieszkania za granicą – co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania za granicą – co warto wiedzieć?

14.10.2023 |  Blog TM  | Twoje wakacje 

Tiempo de lectura: 3 minutos

W dobie inflacji i kryzysów finansowych inwestowanie środków w zakup nieruchomości jest jednym z bezpieczniejszych sposobów długoterminowego zarządzania własnym majątkiem. Coraz więcej osób decyduje się na kupno nieruchomości za granicą. Podjęcie tego typu decyzji ułatwia fakt, że ceny nieruchomości w Polsce dorównały, a w niektórych przypadkach przekroczyły pułap cenowy w innych krajach Unii Europejskiej. Kolejnym czynnikiem zachęcającym do tego typu posunięcia jest rosnąca popularność pracy zdalnej. Mieszkanie za granicą usytuowane w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji może również stać się stabilnym źródłem stałego dochodu. Może być wynajmowane na okres wakacyjny, a po latach stać się wymarzonym miejscem na spędzanie czasu na emeryturze.

 

Czy obywatel Polski może kupić mieszkanie w jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej?

Tę możliwość warunkuje artykuł 12 TWE (Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską), który zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. W praktyce oznacza to, że obywatel członkowskiego kraju UE powinien być traktowany w każdym kraju Unii jednakowo, co przekłada się między innymi na takie aspekty jak podjęcie pracy lub zakup nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich państwach Unii działają identyczne przepisy. Dlatego decydując się na kupno mieszkania za granicą nie można spodziewać się, że wszelkie procedury będą odbywać się „tak jak u nas”. Należy przygotować się na pokonanie pewnej bariery biurokratycznej, co z pewnością wymagać będzie profesjonalnej pomocy – agencji nieruchomości lub (i) kancelarii prawnej.

Kupno nieruchomości  za granicą „na własną rękę”  – czy to dobry pomysł?

Nie jest to niemożliwe, jednak może narazić inwestora na liczne koszty dodatkowe i pułapki. Działanie na własną rękę można polecić jedynie osobom, które znakomicie znają specyfikę danego kraju – na przykład pracują w nim od kilku lat, biegle znają miejscowy język i podstawowe przepisy prawno-administracyjne. Należy pamiętać, że umiejętność znalezienia odpowiadającej nam oferty to zaledwie początek niełatwej drogi, a do ceny nieruchomości należy doliczyć koszty obsługi prawnej tego przedsięwzięcia. Łatwo również o niedoszacowanie kosztów dodatkowych związanych z remontem lub adaptacją nieruchomości do własnych potrzeb. W atrakcyjnych lokalizacjach nie ma „okazji”, czy „promocji”. Każda wyjątkowo korzystna cena może kryć za sobą wydatki, które zmienią wymarzone mieszkanie lub dom w przysłowiową studnię bez dna.

Jak przygotować się do kupna mieszkania za granicą?

Po pierwsze i najważniejsze należy wybrać lokalizację i dokładnie zapoznać się z jej specyfiką. To, że sąsiedzi byli tam na wakacjach i wrócili zadowoleni to za mało na podjęcie tak ważnej decyzji. Trudno wyobrazić sobie zakup nieruchomości za granicą bez osobistej wizyty i konfrontacji danego miejsca z własnymi potrzebami. Każdy ma inne priorytety – dla jednego będzie to spokojne i ciche miejsce, inni preferują pełną infrastrukturę i lokalizację w bezpośrednim obrębie większego miasta. Inne wymagania mają osoby posiadające małe dzieci, a inne poszukujące spokojnej przystani na emeryturę. Profesjonalnie działająca agencja nieruchomości czy biuro sprzedaży dewelopera pomoże zorganizować taką podróż, a jej przedstawiciel na miejscu zapozna klienta ze wszystkimi istotnymi szczegółami.

Kupno nieruchomości za granicą i…co dalej ?

Otrzymanie kluczy i pełnego pakietu dokumentów to z pewnością najprzyjemniejsza chwila całego procesu poszukiwania i zakupu mieszkania. Najłatwiejsza jest sytuacja, kiedy nabywca decyduje się zamieszkać w nowej lokalizacji na stałe. Pozostanie mu tylko kwestia ubezpieczenia i utrzymania nieruchomości zgodnie z lokalnymi przepisami. O wiele więcej pytań rodzi sytuacja, kiedy zdecydujemy się na korzystanie z mieszkania wyłącznie w okresie wakacyjnym lub przez kilka miesięcy w roku. Wówczas właściciel ma do wyboru dwie możliwości – utrzymywać puste mieszkanie lub zdecydować się na czasowy wynajem. Samodzielne zarządzanie nieruchomością „na odległość” jest praktycznie niemożliwe i łączy się z wielkim ryzykiem. Dlatego każdy, kto zdecydował się na kupno mieszkania za granicą za naszym pośrednictwem może liczyć na usługi dodatkowe. Jedną z nich jest utrzymanie pustego mieszkania – kontrolne wizyty, czasowe sprzątania, utrzymanie zieleni, a drugą włączenie apartamentu do systemu czasowego wynajmu wraz z pełnym jego zarządzaniem – rezerwacją, sprzątaniem i regularną kontrolą.

Czy kupno mieszkania za granicą się opłaca ?

Jest to bezpieczna i stabilna inwestycja. Dostępność atrakcyjnych turystycznie miejsc, szczególnie na południu Europy zmniejsza się systematycznie z roku na rok, co oczywiście przekłada się na postępujący wzrost cen. Nie jest to jednak sposób na szybkie wzbogacenie się – w praktyce prywatnemu, niewielkiemu inwestorowi z zagranicy nie uda się „tanio kupić i drożej sprzedać”. Kupno mieszkania za granicą to typowa inwestycja długoterminowa i zabezpieczenie majątku nawet dla kolejnych pokoleń. Analizując opłacalność takiego przedsięwzięcia należy wziąć pod uwagę także trudne do przewidzenia czynniki takie jak inflacja czy zmiany kursów walut.

Ryzyko tego typu inwestycji jest znikome, pod warunkiem skorzystania z renomowanej, doświadczonej i legitymującej się długoletnią działalnością na rynku firmy deweloperskiej czy agencji nieruchomości.

Zakup nieruchomości  za granicą – a co z podatkami?

Osoba fizyczna nie ma obowiązku zgłaszania tego typu transakcji do Urzędu Skarbowego. Jeżeli nieruchomość znajduje się poza granicami kraju, a sama czynność zakupu zostaje przeprowadzona również poza granicami Polski nie powstaje obowiązek zapłaty podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych).

Kupując nieruchomość w krajach Unii Europejskiej na własne cele mieszkaniowe można uzyskać również zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości  w Polsce. Sprawa może okazać się bardziej skomplikowana, jeżeli zakupiona nieruchomość będzie przeznaczona głównie pod wynajem. Dlatego w celu ustalenia ulgi podatkowej najlepiej skontaktować się z doradcą podatkowym.

 

Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!

← Volver

Compartir

TM Grupo Inmobiliario.