TM Grupo Inmobiliario

TM Grupo Inmobiliario
Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii

14.10.2023 |  Blog TM  | Twój nowy dom 

Tiempo de lectura: 5 minutos

Zakup nieruchomości za granicą z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Na tle innych krajów Hiszpania jawi się jako wyjątkowo atrakcyjne miejsce. Łagodny klimat hiszpańskiego wybrzeża, doskonała komunikacja z resztą Europy, nowoczesna infrastruktura, bezpieczeństwo, fascynująca kultura z wszystkimi jej aspektami, a także jedna z najlepszych na świecie opieka zdrowotna decydują, że coraz więcej osób pragnie związać się z tym krajem i spędzać tam co najmniej kilka miesięcy w roku.

Mieszkanie w Hiszpanii – sposób na inwestycje i na…życie

Zakup nieruchomości za granicą z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wpływ na to zjawisko ma kilka czynników. Pierwszy i najważniejszy to bezpieczne i długoterminowe lokowanie środków finansowych, co w dobie postępującej inflacji ma szczególne znaczenie. Drugi to rosnąca popularność pracy zdalnej, która umożliwia kontynuowanie kariery zawodowej w dowolnym miejscu na świecie, wybranym według własnych preferencji. Kolejny to możliwość pozyskania nowego źródła przychodu w postaci wynajmu nieruchomości. Na tle innych krajów Hiszpania jawi się jako wyjątkowo atrakcyjne miejsce. Łagodny klimat hiszpańskiego wybrzeża, doskonała komunikacja z resztą Europy, nowoczesna infrastruktura, bezpieczeństwo, fascynująca kultura z wszystkimi jej aspektami, a także jedna z najlepszych na świecie opieka zdrowotna decydują, że coraz więcej osób pragnie związać się z tym krajem i spędzać tam co najmniej kilka miesięcy w roku. Nie bez znaczenia pozostają również ceny – oczywiście zależą one od lokalizacji, wielkości i jakości nieruchomości, ale w dalszym ciągu można je w przybliżeniu porównać do cen apartamentów w większych miastach lub atrakcyjnych turystycznie miejscach Polski. Inwestycje w Hiszpanii od dawna przyciągały mieszkańców chłodniejszych części Europy – Niemców, Brytyjczyków czy Skandynawów. Obecnie Polacy zdecydowanie dołączyli do tego grona. Na mieszkanie w Hiszpanii w pierwszej połowie 2023 zdecydowało się aż 1500 inwestorów z Polski, wyprzedzając nawet nabywców z USA.

Niektórzy z nich spędzą tu miesiące wakacyjne, inni dzięki pracy zdalnej podzielą czas proporcjonalnie do możliwości, rezydując na słonecznym wybrzeżu przez większą część roku, jeszcze inni zdecydują się na stały lub czasowy wynajem apartamentu.

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii – jak zacząć?

Tę poważną decyzję najlepiej dokładnie przemyśleć. Wakacyjny pobyt z biurem podróży lub krótka wycieczka na własną rękę to stanowczo za mało, aby zdecydować się na inwestycje w Hiszpanii. Po pierwsze warto dokładnie zastanowić się nad lokalizacją. Jednym odpowiadać będzie miejsce ciche i spokojne, inni wybiorą gwarną miejscowość pełną klubów, restauracji, z możliwością uprawiania różnych sportów. Następne sprawy do przemyślenia to wielkość i rodzaj nieruchomości oraz oczywiście możliwości i oczekiwania finansowe. Po sporządzeniu takiego wstępnego planu inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii najlepiej umówić się z naszym doradcą i zapoznać z bieżącymi ofertami. Do wyboru jest ponad 20 projektów usytuowanych w najbardziej pożądanych lokalizacjach na wybrzeżach Costa Blanca, Costa Almeria, Costa del Sol określanym jako jedno z najlepszych pod względem inwestycyjnym miejscem w Europie, a także na Majorce.

Inwestycje w Hiszpanii – którą lokalizację wybrać najlepiej?

Południowe wybrzeże to lokalizacja najczęściej wybierana przez inwestorów. Wspaniałe widoki, przepiękne plaże i gwarantowane przez 320 dni w roku słońce przyciągają rzesze nabywców z całego świata. Do najbardziej prestiżowych miejsc należy Costa del Sol, a także najpiękniejsze zakątki Majorki, wybierane często przez znane osobistości ze świata sztuki i mediów. Rejon Alicante, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy to wybrzeże Costa Blanca, z malowniczymi plażami San Juan i El Campello. Zatoki z idealnie czystą wodą sprzyjają uprawianiu sportów wodnych i podziwianiu podmorskiej fauny i flory. Dzięki nowoczesnemu i ekologicznemu zagospodarowaniu nieskażona natura nie  kłóci się w żaden sposób z doskonałą infrastrukturą turystyczną. Można cieszyć się tutaj jazdą na rowerze, grą w golfa, a także korzystać w pełni z doskonałej miejscowej kuchni i wina. Miłośnicy zakupów znajdą w niewielkiej odległości od swoich apartamentów świetnie zaopatrzone centra handlowe. Osoby zainteresowane mieszkaniem najchętniej decydują się na apartamentowce usytuowane w pierwszej linii brzegowej z dostępem do plaży. Przestronne balkony i tarasy gwarantują otwarty, niczym nie zakłócony widok na morze. Zwolennicy spokojniejszych miejsc mogą wybrać wolnostojący dom, z dużą otwartą przestrzenią wokół.

Z jakimi formalnościami łączy się inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii?

Teoretycznie każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do nabywania nieruchomości w granicach Unii. Nie oznacza to jednak, że przepisy tego dotyczące są w jakikolwiek sposób zunifikowane. Porównywanie procesu zakupu nieruchomości i związanych z tym regulacji prawnych ze znanymi nam z Polski nie ma żadnego sensu. Przejście przez formalności zakupu i ustanowienia własności na własną rękę jest praktycznie niemożliwe dla osoby nieznającej miejscowego języka i przepisów prawno-administracyjnych. Przygotowując się do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii należy liczyć się z faktem, że czas oczekiwania na poszczególne dokumenty i cała droga obiegu dokumentów może potrwać znacznie dłużej niż w Polsce. Przed rozpoczęciem czynności prawnych związanych z zakupem każdy cudzoziemiec musi uzyskać numer identyfikacji podatkowej, który potrzebny będzie zarówno przy samym akcie kupna jak i później do rozliczeń z hiszpańskim urzędem podatkowym. Numer N.I.E. (Numero de Identificacion de Extranjero) można uzyskać osobiście lub przez pełnomocnika na komendzie policji lub za pośrednictwem Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Warszawie.

Kolejnym krokiem jest założenie rachunku w hiszpańskim banku, który jest nie tylko potrzebny do sfinalizowania samej transakcji, ale również później – w Hiszpanii umowy z dostawcami mediów zakładają automatyczne pobieranie należności z rachunku bankowego. Po zakupie nieruchomości nabywca zobowiązany jest do uiszczenia podatku – w przypadku rynku wtórnego od 7 do 10 procent (w zależności od lokalnych przepisów), w przypadku zakupu od dewelopera podatku od aktów notarialnych w wysokości 1,5%. Należny  podatek VAT doliczany jest do ceny netto i odprowadzany do skarbu państwa przez dewelopera. Ostatnim etapem jest rejestracja zakupu w odpowiedniku naszych Ksiąg Wieczystych – Registro de Propriedad, która również podlega opłacie. Raz do roku każdy właściciel nieruchomości w Hiszpanii ma obowiązek zapłaty  podatku katastralnego,  wyliczanego przez lokalny urząd miejski, często powiązanego z obowiązkową opłatą za wywóz śmieci. Wszystkie powyższe informacje wskazują, że bez profesjonalnej pomocy trudno będzie przejść wszystkie procedury administracyjne. Nasza firma oferuje kompleksową obsługę w tym zakresie, co pozwoli na znaczną oszczędność czasu, a także uniknięcie nieporozumień i niespodziewanych dodatkowych kosztów.

Mieszkanie w Hiszpanii – jak nim zarządzać w czasie nieobecności?

Dla osób spędzających kilka miesięcy w roku w Hiszpanii ważne jest bezpieczne utrzymanie nieruchomości w czasie nieobecności właściciela. Często stosowanym rozwiązaniem jest czasowy najem. Można w ten sposób „podzielić” się mieszkaniem z rodziną lub znajomymi lub po prostu wprowadzić nieruchomość do systemu czasowego wynajmu. Druga możliwość to zatrudnienie osoby lub firmy, która zadba o mieszkanie lub dom, zajmie się sprzątaniem, sprawami bezpieczeństwa i regulowaniem rachunków. Każdy, kto nabył mieszkanie w TM Grupo Immobiliario może zlecić nam tego typu usługi. Regularne kontrole, sprzątanie, okresowe prace konserwatorskie, utrzymanie zieleni wewnątrz i na zewnątrz posiadłości – tego typu kompleksowe zarządzanie nieruchomością można nam zlecić na dowolnie wybrany okres czasu. Dla tych, którzy zainteresowani są czasowym wynajmem udostępniamy nieruchomości turystom za pośrednictwem wchodzącej w skład naszej grupy firmy Mar Holidays, co gwarantuje rzetelne rozliczenia i pełne bezpieczeństwo dla właściciela.

Czy inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii się opłaca?

Region południowego wybrzeża Hiszpanii od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem, począwszy od wielkich sieci hotelowych, aż po prywatnych inwestorów. Należy liczyć się z tym, że dostępność najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc będzie się zmniejszać w szybkim tempie, a z pewnością pójdzie za tym znaczny wzrost cen. Inwestycje w Hiszpanii z pewnością pozostaną jako jeden z najrozsądniejszych sposobów ulokowania środków finansowych w nieruchomościach. Dla tych, którzy nie mogą bądź nie chcą zamieszkać tu na stałe, wynajem może stać się stałym i stabilnym źródłem dochodu na długie lata. Inwestycje w Hiszpanii to najlepszy przykład inwestycji długoterminowej. Jest to majątek, który można w przyszłości przekazać dzieciom, a nawet wnukom. W razie potrzeby nie będzie również w przyszłości problemów ze spieniężeniem domu lub mieszkania w tak atrakcyjnym miejscu. To inwestycja, która skutecznie oprze się takim mechanizmom jak inflacja, wahania kursów walut czy spadek wartości akcji na giełdzie.

Oprócz suchych, finansowych wyliczeń do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii zachęca też szansa na poprawę jakości życia codziennego i spędzenia większej lub mniejszej ilości czasu w pięknej scenerii i zagłębieniu się w  służącą doskonale komfortowi psychicznemu i zdrowiu kulturę śródziemnomorską.

 

Nie przegap okazji, aby spróbować życia w śródziemnomorskim stylu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji!

← Volver

Compartir

TM Grupo Inmobiliario.